Olen Marget Rüütli- uue, omapärase köitetehnika autor ja looja. Armastan vaikset, rahulikku maalähedast elulaadi ja pesitsuspaika, mis asub Põlvamaal, Tilleoru ja Ahja jõe vahetus läheduses.


Olen käsitööga seotud kogu oma teadliku elu, esiti ema ja vanaema kaudu, hiljem ise juurde õppides. Olen lõpetanud Kehtna KPK (praegune Kehtna Kutsehariduskeskus) käsitööõpetaja eriala, töötanud erivanuses laste ja noortega, viimati koduvalla noorsootöötajana. Õpetamis- ja juhendamisoskust olen täiendanud Tallinna Pedagoogilises Seminaris. Hetkel, teatud asjaolude kokkulangemisel seon end vaid kunsti ja loominguga. Pean lugu piirkondliku kultuuriruumi traditsioonidest, etnograafiliste elementide- ja rahvusliku pärandi säilitamisest.

Tegram köide väljendab autori isiklikku huvi ja nägemust vanade pärimuskultuurielementide alleshoidmisest ja sidumisest uue kaasaegse tehnoloogiaga. Koduleht annab ülevaate ühe inimhinge loomingulisest eneseväljendusest ja uue köitmistehnika tekkeloost.

Alustan päris algusest...

Alati ei lähe kõik nii nagu oleme unistanud ja soovinud, vahel peame olukorraga leppima ja edasi elama ka siis kui elult saadud hoobid meid maadligi on surunud. See on meie endi valik, kaua sel valul end hävitada laseme, enne kui selja sirgu ajame ja midagi ette võtame. Jagan kogemust, kuidas see sama kurbus ja valu mind ühtäkki kõnetas ja mu seesmisele tühjusele uskumatu lahenduse pakkus. See oli nagu taevalik kingitus...

Aastaid tagasi, peale üht traagilist ja sügavalt raputanud eluetappi oli rohkem põhjust oma sisemaailma vaadelda. Eemaldusin liigsest mürast ja avasin end spontaansele loomingule. Käeline tegevus tõi esile nii mõnedki peidetud oskused, hingerahu ja uued impulsid.  Sel hetkel avastasin enese jaoks ka täiesti uue, senitundmatu ja -proovimata käsitööliigi, milleks oli köitmine.

Alustasin päris iseseisvalt, võtsin ette Virgylia Soosaare raamatu "Köitev köitmine", kust senipakutud tehnikatest hakkas enim meeldima belgia peidetud piste. Kõik oli ilus, kena ja tore, kuid oli midagi, mis mind selle köite puhul tohutult häiris - nimelt, köitenööride libisemine ja kaanedetailide paigalt nihkumine. Valmis töö tundus kuidagi ebakindel ja laperdav ning tulemus andis igati soovida. Tagantjärele mõeldes ma muidugi ei tea enam, kas põhjuseks oli algaja oskamatus, suutmatus vm. sellist, igatahes sain just sealt mõtte ja tõuke köite fikseerimise ja tugevdamise järele.
Järgmisel hetkel toimetasin juba esimeste katsetuste kallal...

Protsess ei olnud lihtne… Tehnika tundus mõttetult keeruline ja aeganõudev ning jõudsin selle isegi paar korda ära unustada. Suure kannatlikkuse - proovimiste ja katsetamiste tulemusel sündis aga midagi päris uut...

Köitetööd 2015a.
  


Sain hakkama köitega, mida ei olnud veel olemas ja mida keegi polnud varem proovinud. Ei avalik pildiruum ega erinevad andmebaasid andnud ainsatki infokildu, mis oleksid mu avastust eitanud. Uus köide on tehniliselt tugev, vastupidav ja püsib hästi vormis - köitme keerud ja sõlmed välistavad nii köitenööride libisemise- kui kaanedetailide paigaltnihkumise probleemi. Uus köitmismeetod on küll täpsust- ja aeganõudev, pusimistki omajagu, kuid lõpptulemus on just see, millepärast seda armastan.

Köitetööd 2020a.

***

Uued ideed ja lahendused tulevad meile meist endist, kui oskame saadud vihjeid ja märguandeid kuulda võtta. Kui me ei keskendu liialt teiste arvamusele, tegemistele ja saavutustele ning laseme end liigsetest mõtetest vabaks. Sellest hetkest, kui saabub sisemine vabadus ja vaikus, oleme valmis vastu võtma kogemust, mis võib olla uus ja enneolematu.

Tänu uue köitmismeetodi avastamisele olen leidnud tee, mida mööda käin ning valusast elukogemusest sain kirega loodud tehnika, mille autor nüüd olen. Köitmele antud nimi „tegram“ pole midagi muud, kui peegelpilt autori eesnimest ;)

Võtsin kuulda oma südamehäält ja teen seda, mis tõsiselt meeldib. Olen õnnelik, sest kes saab seda mulle keelata...  Loominguline vabadus on täis kirge ja entusiasmi ning kunagisest kaotusvalust on tärganud uus elu ja -hingamine. Iga vastloodud köide kannab edasi siirast rõõmu ja naudingut, mis omakorda põimunud sügava armastuse ja tänutundega. 

Võtan rõõmuga vastu uusi väljakutseid!